X-ZEM EKZÉM
Ekzém je chronický svědivý kožní zánět (dermatitida). Zánět je neinfekční a může být alergického i nealergického původu. Alergický ekzém (kontaktní, atopický), však bývá velmi častý.
Zánět postihuje především pokožku. V akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvající puchýřky (papulky a pustulky). Pro chronickou formu je typické zhrubnutí kůže (lichenifikace) a barevné změny kůže.
Vyvolávající alergen bývá zpravidla požit nebo vdechnut, což je důvodem, že mnoho pacientů o alergii zpočátku vůbec neuvažuje. Nejčastějšími alergeny jsou pyl, prach, roztoči, peří, sliny a srst zvířat (kočka, pes, kůň, morče), bakterie, plísně, potraviny, chemikálie v kosmetice a čistících prostředcích, kovy a parfémy.
Kontaktní ekzém vzniká přímým stykem pokožky s určitým materiálem, látkou nebo alergenem. Když chemická látka poškodí pokožku přímo, hovoříme o iritačním ekzému. Příkladem může být poškození kůže kyselinou nebo louhem. Poškození často způsobují i mycí a prací prostředky používané v domácnosti.
Kontaktem pokožky s alergenem vzniká alergický ekzém. Příčinou jeho vzniku je přecitlivělost imunitního systému, která se projeví nepřiměřeným rozsahem imunitní odpovědi a vznikem zánětu.
Nejčastější kontaktní alergeny
- kovy (hlavně nikl, kobalt a chróm)
- guma
- kosmetické přípravky
- organická barviva
- formaldehyd
- parabeny
- umělé hmoty (epoxidy, akryláty)
- lokálně aplikované léky
- některé rostliny (jehličí, šťáva břečťanu a dubu, stonky a listy chryzantém, trav a plevelů)
- methylisothiazolinone (kathon cg)
- parfémy
Režimová opatření
- Chladnější teplota (do 20 °C) a dostatečná vlhkost vzduchu v místnostech
- Ochranné rukavice při práci s dráždivými látkami
- Nekuřácké prostředí
- Eliminace nebo snížení množství alergenů. Například v případě alergie na roztoče: použití speciálních pouzder na matrace, odstranění koberců, záclon, závěsů a čalouněného nábytku, zvláště v ložnici; pravidelné praní povlečení, častý vlhký úklid a vysávání prachu; udržování vlhkosti vzduchu do 50 %.
- Zvýšená konzumace Lactobacilů v tabletách, pro zlepšení střevní mikroflóry
- Některé autority, například americká Mayoclinic, radí omezit koupání. Jiné zdroje, například Americká národní asociace pro ekzém i Kanadská společnost pro ekzém, doporučují pravidelné koupání (v případě zvýšených potíží i několikrát denně) následované promazáním jako nejlepší způsob jak zvlhčit pokožku.]
X-ZEM Head-to-Toe Cream 200ml - EKZÉM Intenzivní celotělový krém vhodný na kůži postiženou Ekzémem, je obohacený o Minerály a Bahno z Mrtvého moře. Krém dodává pokožce...